seminar

azi am avut curs de dimineatza si a fst foarte interesant pentru k am vbit despre partea abstracta si despre cubism, dar nu numai...ne aratat o skema a unui tip numit Barr, nu auzisem de el, cu evolutia si curentele in arta...si incepea de la Van Gogh, Gaugin,Cesanne, Seurait, apoi continua cu Rousseau si Redon pana la arta abstracta negeometrica si arta abstracta geometrica din anii `30.
f frumos, pana cand tipul zice (am avut curs cu Conway nu cu John, tutorele meu)nu cred k ii stiti, eu eram f f atacata k ii stiam p toti si inca :D si ne arata poze cu lucrarile lor.
pune prima poza si eu zic: Cesanne :D nu trece o secunda de cand am zis eu pana cand zice el, apoi arata o lucrare de a lu Gaugin si eu stima k a pictat kestii exotice si asa, da el nu zisa k s`a mutat si k de asta, adik, uhm, nu stia despre toti si decat sa intre in discutie si sa se vada k nu stie sarea peste, dar era vizibila gresala oricum, in fine, apoi pusa acteva lucrari ale lui Seurat si spre rusinea mea uitasem k a fst pointilist dar cand am vazut lucrarile mi`am dat seama k erau ale lui si zisei inainte sa zica el k stilul era pointilist...el le explica astora k nu e din imprimanta poza asa si eu incepui sa rad pt k aia kair credeau k e scoasa mai nashpa k se uitau asa ciudat...(cursul asta il facem impreuna cu cei de la fine art)
pe schema aia era trecut si curentul dadaist si se apuca sa zica el k a fst fondat de fapt de un poet, adik de Tristan Tzara, la Zurich si eu zisei, da, dar avea orine romana :D mandra eram k stiu si k era roman...apoi ne arata o varianta a sarutului, culmea, a cui? evident k a lu brancusi, numai k el saracu stia k a stat la paris si si l`a imaginat francez si ii spuseram noi k era roman roman si k intr`adevar si`a trait o mare parte a vietii la Paris si atunci ne zisa ceva de genul k sotia lui l`ar fi cunoscut... in fien..azi la cursul asta kiar am invatzat multe lucruri faine, mi`am reamintit lucruri pe care le stiam..si e asa un sentiment ciudat sa stii anumite kestii dar sa nu realizezi k le stii pana ai nevoie de ele sau te lovesti de ele...ciudat dar interesant!!!

apoi am avut semianr cu John si aveam k tema: o lista cu lucrurile pe care vrem sa le invatam in urmatoarea perioada si pe langa asta sa raspundem la o intrebare de la cursul de dimineatza unde Conway ne pusa 3 lucrari in fata si fiecare sa zica p care o prefera, iar apoi ne dadu tema sa scrie ce ne`a placut la lucrarea aia, de ce am ales`o p aceea...si raspunsei :D
si ma dusei cu toate hartoagele la John si se uita el peste ele si imi zisa k sunt ambitioasa daca vreau sa invat tot ce am scris p foaia aia si ma intreba daca sunt lucrurile care vreau sa le invat in urmatorii 3 ani, la care eu: nu john,cat mai repede k mai am de scris, adik mai am lucruri ce vreau sa le invat, nu vezi k nu am scris nimik despre culori, aici e doar deaspre alb-negru si el imi zisa: Doamnee, dar esti ambitioasa!! si eu ;)) jtiu...
citii ce scrisesem despre lucrarea aleasa, culmea lucrarea ce o alesei eu, am vazut`o la claudia la Londra, cand am fost...si eram :O atat de simpla, de curata, nu ti`ai pune problema k o lucrare k aia poate sa fie arta...e doar o joaca de linii si scrisei acolo k imi place cum a ales sa imbine ritmul liniilor negre cu patratele colorate si pe langa asta imi palce pentru k imi aduce aminte de ceva ce am facut eu cand eram mik...e vba de lucrarile alea cu patratele si cu triunghiul ala mare peste (lucrarea aia e la Piciu) si john fu impresionat de ce am scris, pentru k toti alesesera lucrarea aia,dar au zis k au ales`o pentru k le`a palcut si atat si k i`a palcut mult argumentul meu cu ritmurile, k asta denota studiu si se astepta sa adaug si eu tacui :D si zisa k abia asteapta sa ii arate lu conway argumentarea mea.eram fericita va dati seama :)

asa ca sunt incantata de cum merge treaba, maine trebuie sa`mi prezint proiectul de saptaman asta, poimaine am intalnire One-to-Ones si pot sa zic k saptamana asta a fst plina :)

stay kwl!