update serios

ultimele saptamani nepovestite...


pai am fst la mare, mai exact la Corbu, o localitate ceva mai sus de Navodari, aprope de rezervatie. foarte frumos acolo, ma simteam k in povestile celor care au prins vama pe vremuri si cand zic Vama ma refer al vama aia cu maracini, fara drumuri, fara magazine si fara oameni. doar cateva corturi erau pe plaja 2 wc-uri ecologice si o rulota unde se vindea suc si bere. plaja avea un nisip de ti se afunda piciorul in el, am crezut k nu o sa tina cuiele de la cort, dar ce sa vezi, cortul s`a tinut tare bine ancorat.
A 3a zi( k am stat un weekend mai prelungit asa, cam de joi pana duminica) a fost o furtuna de toata frumusetea, o sa pun cateva poze facute de Bestia...mi`am adus aminte de furtuna de nisip ce am prins`o de un 1mai in vama, extraordinara experienta si in acelasi timp groaznica, de data asta, insa, a fst o furtuna asa k la carte cu ploaie cu fulgere ce luminau toata plaja si marea, vedeai doar contururile corturilor.cortul meu, cort de amre, intr`o singura foaie, noroc k am avut loc la bestia in cort, unde nu a plouat, s`a umezit doar panza din spate pentru k iesisera cuiele si nu fusese f bine prins pe margine, dar nua m avut treaba, am dormit pana dimineatza, iar ei au dormit in masini...eu asta consider noroc, k am avut masini cu noi, pentru k asa cum spuneam, atunci cand noua ni s`a rupt cortul in vama dupa furtuna aia, eu plangeam k mi se lipisera toate alea de fatza, era nisipul de 20cm in cort, hainele aruncate si batea vantul in continuare si nici macar nu stiam incotro sa o apucam...bine k si atunci si cum s`a rezolvat cu bine...a doua zi park eram tigani cu cortul...acum in loc de nisip la mine in cort era apa, dar cortul a ramas in picioare :)).am varsat apa, am avut noroc k sacii de dormit nu s`au udat si k nu am avut alte probleme de genul asta.
Am mai facut o baie in mare(mie mereu ultima baie m se apre cea mai trista, asta mi s`a parut cea mai nice, dupa 3 zile in care am fst deprimata de vreme si imi parea asa rau k nu ma puteam bucura de locul ala frumos, baia aia a fst grozava). Sper, totusi, sa mai ajungem si la anu si sa fie la fel, pentru k majoritatea cunoasteti proiectul "Salvati Vama Veche" si presupun k ati vazut ce s`a ales de ea, eh acelasi lucru se intampla sau mai bien zis se va intampla si la Corbu. au mai multe proiecte. o sa fie mai multe Complexe hoteliere si kestii de genul asta, se pare k majoritatea terenurilor sunt deja vandute!!! Doamne ajuta sa nu se atinga si de Delta, desi au cam inceput cu proiectul Gura portitei, zona promovata tot de "prietenii nostri" Stufstock.trist!!!

Urmatorul weekend, am zis sa fie Brigada Fapte Diverse(BD la munte si al mare) completa.
Am mers vineri seara la Ranca si am stat la cabana fratelui ei, nu mai fusesem, auzisem doar povesti despre niste iesiri acolo, fabuloase.Am ajuns acolo, am facut nishte frigarui la gratar, ne`am jucat cu cainii(nishte caini absolut superbi), apoi ne`am amuzat de 2 magari ce traversau partia, ne`am uitat dupa Steaua polara=)) si am vazut si stele cazatoare, insa in tot timpul asta ne intrebam daca putem sa urcam a doua zi pe munte.Am amncat, nu am ami stat mult si am mers la somn, iar dimineatza am urcat pe munte, am trecut pe langa Papusa, Urdele si inca vreo 2 culmi carora le`au uitat numele de stress si de durere de picioare, abia imi mai controlam respiratia.simteam cum mi se incing muschii. tot drumul am mancat ciocolata si am mai baut din cand in cand apa, insa ciocolata mi`a fst salvarea...si cand ne`a oprit noi la un moment dat, dupa vreo 4 ore de mers, frate-meu si cu Bestia imi arata prima culme din fata si imi zic k dupa aia coboram, dar ce sa vezi, s`au dus sa verifice si nu era aia, era inca una f mare ce se vedea pe acolo pe langa noi.am cedat psihic cand am aflat, faceam numai din alea, pe mine ma lasati aici si veniti voi sa am luati :)), dar a trebuit sa merg si cu chiu cu vai am mai mers, de acolo mai era ceva de urcat, apoi am mers pe un platou, ne`AM intalnit cu un alt grup ce en`a zis k mai avem o jumate de ora si apoi incepe coborarea, dar eu am inteles k mai era o jumate de ora cu totul, cand am vazut k tot merg si nu se mai termina, am inceput sa ma enervez din orice, nu mai aveam rabdare, mi se parea una dintre cele mai urate experiente din viatza mea, un asa traseu nu mai facusem, realizam k is in creierul muntilor si k nu mai am putere sa merg nici in fata, iar inapoi nu s e punea problema.eram terminata...si cand esti asa obosit si mergi si esti nervos, iti trec o mie de ganduri prin cap si te enervezi si mai tare, apoi ma mai asezam, ma mai linisteam cum incepeam sa merg cum iar ma enervam:| f ciudat...oricum la un momet dat incepe coborarea mutl asteptata, cand am ajuns pe margine sa mi se faca rau...era un Horn plin de grohotish, pe care noi trebuia sa coboram...pe marginea lui mi`am adus aminte brusc k am rau de inaltime, imi venea sa urluuu, toate pietrele se miscau pe sub picioarele mele, pe stanga si pe dreapta curgeau izvoare si in tot timpul asta ma gandeam daca nu exista un traseu mai usor, de ce trebuia sa mergem noi pe acolo dupa ani de zile de neurcat pe munte,am reusit sa cobor hornul in vreo jumatate de ora, ceea ce e enorm.ajung jos si ma uit, vad in sf Lacul Calcescu, locul unde se vroia a fi destinatia noastra, dar bieninteles k lacul ala era cel mai indepartat privirilor mele si aveam impresia k se uneste cu cel precedent printr`un fir de apa, insa cand am ajuns in dreptul primului lac am realizat k ce vedeam eu de sus nu semana cu realitatea, din pacate mai trebuia coborat o gramada :| apoi a trebuit sa mergem pe niste bolovani pe marginea lacului k sa ajungem langa alte corturi ce erau pe acolo...
eu am stat numai in cort, plangeam de durere de oase, muschi si toate cele, nu am vrut sa mananc nimik, ma gandeam k in urmatoarea dimineatza trebuia sa refacem traseul, air eu nu`mi simteam corpul, simteam daor durere.am zis k daca kair nu isi dau seama de alt traseu eu o sa pelc mai devreme cu 3 ore pentru k nu is in stare sa merg k ei...noapte a fst evident furtuna, a ploaut de numa numa, iar dimineatza am stabilit k hornul este imposibil de urcat dupa plaoie, mie parca mi`a aparut zambetul un pic pe buze, am strans totul ep acolo si am pornit pe alta parte, ami exact am coborat de la Calcescu spre Obarsia Lotrului, in speranta k de acolo o sa sunam pe cineva sa vina sa ne ia, sa mergem in Ranca, sa luam masinile si apoi sa ne indreptam spre casa.in tot timpul asta frate-meu cu Bala cu Bestia si cu Brezni vbeau de aventurile lor pe munte, din liceu pana in facultate si kiar ma bucur k ei au retrait un episod frumos, dar eu nu intelegeam ce e asa frumos in tot kinul ala, pe drumul de intoarcere, am realizat. Peisajul a fst extraordinar si cand ajungi si il vezi de acolo, live si nu poze sau vederi e cu totul altceva si altfel nu ai cum sa faci kestia asta, decat daca treci prin ce am trecut si noi, altii mai usor altii mai greu, respectiv eu... Cand am pelcat de la Calcescu era o ceatza de abia se vedea lacul, care era langa noi, am dat ocol unui bolovan sa ne uitam dupa marcaj nimik, el era bagat intre jneepeni...toata coborarea aproape am facut`o printre jnepeni pe trepte de piatra si pe langa noi curgea o cascada...coborarea a fst splendida, apoi a trebuit sa mergem prin padure, am tot traversat raul si mi se aprea k parca am fi intr`un joc cu levels pentru k traversarea raului era din ce in ce mai dificila pana ce am ajuns intr`un punct unde era imposibila, asa k am pierdut o ora si am facut baraj de pietre :)) l`am traversat si ne`am continuat drumul pe drum forestier, yeyy ceva mai simplu :) am ajuns noi in Obarsia Lotrului, era deja tarziu, se facuse 4 dupa-amiaza si ce sa vezi: NU ERA SEMNAL!!!! au intrebat baietii daca e cineva care ar putea sa ne duca in Ranca, toata lumea zicea k nu, pana cand i`a trecut lu frate`meu prin cap sa intrebe daca este cumva vreun autobuz care trece pe acolo, era unul ce venea de la sibiu si mergea pana in Tg Jiu si urma sa vina, asa k ne`am pregatit, a venit busul si ne-am urcat in el, am ajuns in Tg Jiu, in tot timpul asta fara semnal ai mei erau terminati k vazusera k pe munte ploua, nu stiau nimik de noi, off stiti si voi cum e...am ajuns in Tg Jiu, baietii s`au dus sa ia masinile din Ranca si pe la ora 1 noaptea am fst si noi in Craiova...momet in care am zis k muntele mi`a fst suficient si k o buna perioada nu mai vreau asa ceva.

Saptamana nu s`a continuat f frumos, pentru k miercuri pe 22 iulie, in ziua in care una din prietenele mele din copilarie avea examen de admitere al conservator, ne suna tatal ei, vecin cu noi, prieten de familie k a murit bunicul Irinei, respectiv tatal lui. Nush cum sa zic, am crescut in casa aia...mi s`a facut gol in stomac, dar nu era timp de asa ceva, asa k ne`am mobilizat toata familia, eu practic am fst acolo in casa timp de 3 zile, pentru k era multe de facut, iar vineri dupa-amiaza, aceasta poveste urata, dar fireasca a laut sfarsit...iar sambata pe seara am pelcat pana la Ladesti, la noi la Valcea, simteam nevoia de aer curat si de liniste si mai ales racoare, pentru k temperaturile din Craiova sunt din ce in cemai putin suportabile. M`am enervat eu un pic cand am ajuns acolo, dar mi`am revenit repede si kair m`am bucurat k am ajuns acolo, mult mai bine decat in craiova :), iar duminica cand am ajuns acasa, stiam k este nunta unq-ului meu dar mama nu zisese nimik si cum ama ajuns acasa au sarit pe mine: hai cu noi la nunta k toata lumea intreba de tine, k ce e cu tine de nu ai venit, sunt toti verisorii, etc etc...eh si nu am ezitat si ma bucur enorm...si am mers la nunta si m`am simtit extraordinar, de mult nu mai fusesem pe un loc cu verisorii din partea lu mama si a fst exceptional.

ai mei au plecat la Bucuresti, ca mama trebuie sa`si faca controlul periodic la inimaa fost ziua lu Claudiu, abia astept sa vad poze cu ei de la ziua lui...eu a trebuit sa raman acasa k fritz si mishu nu servesc timp singuri..neah glumesc, dar trebuia sa ramana cineva sa le dea sa manance si pe fritz sa`l plimbe si sincera sa fiu nu ma deranjaza nici macar un pic.


Cam astea au fst noutatile, eu zic k o sa va ia o saptaman sa le cititi si va rog sa nu ma inujurati k am scris mult stiu k e mai bine ami des si ami putin, dar acum am prins moemntul sa scriu si am zis sa insir!!!
va pup si mai vin cu noutati cand o sa fie :)

3 comentarii:

Niky spunea...

asta da update ... deci pana la urma te dixtrasi te enervasi..main point fusesi si la munte si la mare.. si la nunta:P asa k sanatate sa fie:)

hugs and enjoy the rest of the time there..btw when do you get back to school??

Adela spunea...

fata mea asa update sa mai tot faci. iote ca chiar un an nu imi lua sa il citesc da eu iubesc mereu updates asa cu detalii. thanks! :) sa ai un timp cool pe acolo cat a mai ramas! big hug!

AnAh spunea...

niky la scoala ma intorc pe 18 septembrie, tre sa`mi iau keia de la camin si sa`mi mut haineel acolo, dar o sa mai fac o escapada de ziua lu tata pe 1 oct, pentru k vreau neaparat sa fiu alaturi de el cand skimba prefixul :D

multzumesc mult de urari Add, incerc sa ma simt bine si sa profit la maxim de timpul ce il mai am aici...va pupacesc si sper k nu v`am facut prea dor de casa :-<